10 listopada 2018 w trakcie Konferencji „Zdrowie Kobiety”, jako wykładowca, miałem przyjemność zaprezentować wyniki badań z wykorzystaniem po raz pierwszy w Polsce supernowoczesnego sprzętu do diagnostyki raka szyjki macicy – ZedScan.

Od stycznia 2018 roku bezbolesne, mało-inwazyjne badanie ZedScan jest  wykonywane w trakcie  kolposkopii w Klinice Ginekologii i Położnictwa USK przy Borowskiej. Kolposkopia polega na oglądaniu nabłonka szyjki macicy pod dużym powiększeniem, przy pomocy urządzenia – kolposkopu.

Urządzenie ZedScan wykorzystuje zjawisko zmniejszonego oporu elektrycznego w nabłonku szyjki macicy, w którym rozpoczyna się proces nowotworowy. Dzięki ZedScan możliwe jest wykrycie ponad 20% więcej zmian przed-nowotworowych aniżeli w czasie samej kolposkopii. Urządzenie wskazuje też precyzyjnie obszar najbardziej podejrzany, z którego powinniśmy pobrać wycinki do badania histopatologicznego

 

Wskazania do badania:

  • kiedy wynik badania cytologicznego jest nieprawidłowy
  • przy wykryciu infekcji HPV;
  • kontrola po leczeniu zabiegowym zmian na szyjce macicy
  • w celu kontroli poprzednich nieprawidłowych zmian w badaniu kolposkopowym.

 

Przygotowanie do badania

  • Na kilka dni przed badaniem nie powinno się współżyć, wykonywać irygacji pochwy ani poddawać badaniu ginekologicznemu. Mogłoby to spowodować trudności w ocenie szyjki macicy. Ponadto badania nie przeprowadza się w trakcie miesiączki. Przed badaniem należy poinformować lekarza o uczuleniu na jod oraz skłonnościach do krwawień (o ile występują). Kolposkopię przeprowadza się na fotelu ginekologicznym w takiej samej pozycji jak przy badaniu. Jeżeli w czasie kolposkopii lekarz zobaczył podejrzane obszary, od razu może pobrać z nich małe wycinki do badania histopatologicznego. Całe badanie trwa kilkanaście minut.